Propolisz tinktúra
30ml - 1500Ft
Propolisz használata előtt tudni érdemes!
Mielőtt kipróbálna valamilyen propolisz készítményt, bizonyosodjon meg róla, hogy nem allergiás rá!
Bőrre cseppentve egy veszélyes allergiának valószínűleg már látszania kell. A propolisz általában biztonságosan fogyasztható, de egyes embereknél előfordulhatnak mellékhatások. A leggyakoribb allergiás reakciók közé tartozik az orrviszketés, a torokfájás, az arcduzzanat és az ekcéma. Súlyosabb esetekben anafilaxiás sokk is kialakulhat, amely sürgős orvosi beavatkozást igényel.
A propolisz másik lehetséges mellékhatása az emésztőrendszeri problémák mint például a gyomorégés, a hasmenés és a hasi fájdalom. Az alkohol tartalom a propolisz készítményekben szintén problémát okozhat azok számára, akik érzékenyek az alkoholra.
Ha szoptat, terhes vagy gyógyszereket szed, javasoljuk, hogy konzultáljon orvosával vagy gyógyszerészével, mielőtt bármilyen propolisz készítményt fogyasztana.
A méhek által termelt propolisz, más néven méhszurok, olyan kiválóan hatékony természetes anyag, ami számos gyógyászati és egészségmegtartó előnnyel rendelkezik .
A propoliszt a méhek gyűjtik össze a kaptár védelme érdekében, hogy megvédjék azt a betolakodó baktériumoktól és kórokozóktól. Ez egy ragacsos, sárgásbarna anyag, ami kellemes illattal rendelkezik, és a méhek fiatal ágakról, fák rügyeiről és levélnyeleiről gyűjtik össze. Ezt követően átalakítják, majd a kaptárok tömítésére és fertőtlenítésére használják.
A fő forrása a fekete nyár rügypikkelyein kiválasztódó enyves bevonat, de más növények, például az éger, tölgy, napraforgó és fenyő is adhatnak propoliszt.
Mi a propolisz tinktúra?
A propolisz tinktúra egy a propoliszból alkohollal készült kivonat, amely tartalmazza a propolisz számos jótékony hatásáért felelős vegyületeket. Mivel a méhek által termelt propolisz egy ragacsos anyag ezért a számunkra szükséges tiszta propoliszt csak alkohollal lehet hatékonyan kioldani belőle. Tinktúra formájában használható fel legsokoldalúbban. Tartós fogyasztása esetén nincs káros hatása, illetve gyógyszerekkel való káros kölcsönhatása nem ismert.
A propolisz tinktúra mire jó?
A propolisz tinktúra számos egészségügyi probléma kezelésére alkalmazható. Segít a torokfájás, köhögés, megfázás, influenza, valamint a baktérium- és gombafertőzések kezelésében. Vírusölő hatása is ismert, de fájdalomcsillapítóként is hathat fül- és fogfájás esetén. Vattára csepegtetve kell az érintett területre tenni. Jótékony hatásai közé tartozik még az immunrendszer erősítése, az allergiás tünetek enyhítése, illetve sebösszehúzó hatása is kiemelkedő.
Propolisz tinktúra használata
A propolisz tinktúra használata nagyon sokoldalú. A bőrre kenve sebek, seprűvénák, rovarcsípések és ekcéma kezelésére is alkalmazható. Belélegezve megfázás, nátha, asztma és allergia tüneteinek enyhítésére is javasolják. Több kutatás is alátámasztja a propolisz tinktúra hatásosságát a baktériumok, vírusok és gombák elleni küzdelemben. A propolisz tinktúrát akár belsőleg is alkalmazhatjuk, például torokfájás, gyomorproblémák, szájüregi gyulladások kezelésére, valamint fül- és fogfájás enyhítésére.
Propolisz tinktúra adagolása
A propolisz tinktúra nagy mennyiségű alkoholt tartalmaz, ezért nem ajánlott tisztán fogyasztani. Étellel vagy folyadékkal együtt javasolt bevenni. Mézre, esetleg kockacukorra csepegtetve könnyen lenyelhető. Folyadékba téve könnyen kicsapódik, és befoghatja a fogakat. Az első fogyasztás előtt teszteljük, hogy nincs-e allergiás reakció: csepegtessünk minimális mennyiséget a bőrre, és ha nem tapasztalunk irritációt egy óra elteltével, akkor bátran fogyaszthatjuk.
Általános adagolása felnőtteknek: naponta 20- 30 csepp lehetőleg lefekvés előtt.
Felhasználási javaslat
Külsőleg-Belsőleg
Külsőleg
A bőr különböző megbetegedéseinél (ekcéma, gombásodás, fekélyek, psoriasis, égések, sebek, pattanások, herpesz) a bőrfelület alapos megtisztítása után érdemes bekenni. A nyílt, nedvezó sebeknél inkább balzsam használata ajánlatos. Így a sebek gyorsabban és kisebb hegekkel gyógyulnak.
Fogfájásnál, fogínygyulladásnál, aftánál a beteg területen naponta többször kell ecsetelni, hogy a fájdalom gyorsan megszűnjön.
Adagolása betegségek esetében:
Belsőleg
Mivel a propolisz tinktúra tömény alkoholt tartalmaz, ezért nem ajánlatos tisztán fogyasztása. Javasolt valamilyen étellel vagy folyadékkal együtt bevenni, de leginkább kockacukorra csepegtetve hatásos, hiszen egy pohár italba elkeverve könnyen kicsapódik a pohár falára, ami így sárga színű lesz és csak minimális mennyiségű jut a szervezetbe.
Általános adagolása felnőtteknek: naponta 20- 30 csepp lehetőleg lefekvés előtt. Gyerekeknek kúraszerű fogyasztása nem javasolt 3-4 héten keresztül maximum 10 csepp adagolása ajánlott.
A tinktúra alkalmazása eddig az alábbi megbetegedések gyógyításában bizonyult jónak
Forrás: Wikipédia
1. Az összes belgyógyászati inflamidoknál, melyek lázas állapotokat idéznek elő a pácienseknél 3x naponta 30 cseppet.
2. A nők átmeneteiknél (klimaktériumnál) egy éven keresztül az elvárt átmenet előtt 1x naponta 10 cseppet.
3. Prosztatagyulladásoknál bevált gyógyszer 1x naponta 30 cseppet.
4. Magas vérnyomásnál (hypertonia) 1x naponta 30 cseppet gyógyulásig.
5. Vese-és májgyulladásnál jó eredménnyel használható. 2x naponta 40 cseppet, 1 dl meleg vízben. Minden második nap kihagyandó. Gyógyulásig használjuk.
6. Anginánál vagy katerális anginánál továbbá torokgyulladásnál, meghűlésnél szövődmények elkerülése céljából naponta 40 cseppet 2 dl meleg vízben megisszuk, és többször naponta gargalizálunk.
7. Gyomor- és nyombélfekélyeknél 1 dl meleg tejben 40 csepp propolisz tinktúrát adunk és éhgyomorra megisszuk.
8. Tyúkszemek és bőrkeményedéseknél tinktúrába mártott vattacsomót a fájós helyre helyezünk lehetőleg alvás előtt. Többször ismételjük. Nappal szappanos szaliciles propolisz kenőcs alkalmazható. (Vigyázat: napokig a bőrkeményedés fokozottan fáj.)
9. Bőrdefektusoknál, melyek eltűrik az alkoholt, bedörzsöljük a megbetegedett helyeket tinktúrával. A defektek gyorsan eltűnnek. (Más esetekben kenőcsbe kell reszelni a propoliszt.)
10. 1 dl meleg vízbe 40-50 csepp propolisz tinktúrát csepegtetünk, és ezzel az oldattal borotválás után arcunkat megmossuk.
11. Tüdő TBC-nél 3x naponta 30 cseppet beveszünk, és 2x hetenként inhalálunk gőz fölött. Az inhaláláshoz 1 liter forró vízbe 100 csepp tinktúrát csepegtetünk.
12. Lerészegedett embert úgy józanítunk ki, hogy megitatjuk 1 dl hideg vízzel, melybe 50 csepp tinktúrát teszünk.
13. Ujjak közötti penész-megbetegedéseknél tinktúrával bekenjük a megtámadt helyeket.
14. Gyomorfájdalmaknál megiszunk 1 dl meleg vizet, melybe 50 csepp tinktúrát csepegtetünk. A fájdalmak gyorsan elmúlnak. Ez az oldat bélparaziták ellen is eredményes, ha 2x naponta éhgyomorra megisszuk.
15. Fogfájdalmaknál egy kis vattacsomócskát tinktúrába mártunk és a fájós fogra helyezzük. (Tiszta propolisz beteg fogínyre, fájós odvas fogra helyezve gyulladást gátló és fájdalomcsillapító hatást fejt ki.)
16. A tinktúra öreg sebre, felfekvéseknél használható, ha a helyet először megmossuk apróbojtorján főzettel és azután, többször propolisz-tinktúrával bekenjük. Rövid idő után megszűnik a vizenyősség, mikor a fájdalmas felfekvéseket és sebeket meggyógyítja.
17. A tinktúra I. fokú égési sebekre is használható, ahol növényeredetű és szintetikus gyógyszerek nem érnek el eredményt.