Méz vagy cukor?
Miből áll ez a két anyag?
A méz elsősorban vízből és két cukorból: fruktózból és glükózból áll.
Kis mennyiségben tartalmaz még
- enzimeket,
- aminosavakat,
- B-vitaminokat,
- C-vitamint,
- ásványi anyagokat, illetve
- antioxidánsokat.
A mézben található antioxidánsok közül sok a flavonoidok közé tartozik, amelyek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, ami bizonyos egészségügyi előnyökkel járhat.
A cukor glükóz és fruktóz kombinációjából áll, amelyek együttesen szacharózt alkotnak. A cukor cukorrépából, illetve cukornádból származik de nem tartalmaz vitaminokat vagy tápanyagokat. A sokféle cukor közül a fehér, a barna és a nyerscukor a leggyakrabban használt változat, amelyek közül a barna cukor tartalmazhat némi nyomelemet.
Forrás: Mézes Gergő méhészete
A méz cukortartalma és glikémiás indexe
A mézben és a cukorban a glükóz és a fruktóz aránya eltérő:
- A cukor 50 százalékban fruktózból és 50 százalékban glükózból áll, míg
- a méz 40 százalék fruktózt és 30 százalék glükózt tartalmaz.
Egy teáskanál cukor szénhidráttartalma 4,2 gramm, kalóriatartalma pedig 49, míg ugyanennyi méz 64 kalóriát tartalmaz. A méz azonban édesebb, mint a cukor, így kevesebbre lehet szükség belőle ugyanolyan fokú édes íz eléréséhez.
A cukor gyorsabban megemeli a vércukorszintet, mint a méz, a méz glikémiás indexe ugyanis némileg alacsonyabb. A cukor gyorsabb energialöketet eredményez, amelyet hirtelen csökkenés követ, amit fáradtság, fejfájás és koncentrációs nehézségek jellemezhetnek.
Forrás: Mézes Gergő méhészete
Mire ügyeljünk méz fogyasztásakor?
- 12 hónaposnál fiatalabb csecsemőknek nem biztonságos mézet adni, mivel a méz baktériumspórái botulizmust okozhatnak, ami egy ritka, de potenciálisan életveszélyes betegség a fejletlen bélrendszerrel bíró kisbabák számára.
- A főzés közben a mézben lévő vitaminok elvesznek, ezért érdemes inkább nyersen fogyasztani.
Forrás: Mézes Gergő méhészete