Melyik méz mire jó?

2025.03.22

Nem minden méz egyforma – mindegyiknek más az íze, színe, állaga és jótékony hatása. Épp ez a szépsége! 

Az alábbi rövid összefoglalóval segítünk, hogy könnyebben megtaláld  a hozzád illő mézet – legyen szó reggelihez, teához, vagy csak magában fogyasztani.

Akácméz-HUNGARIKUM
Az egyik legismertebb és legkedveltebb mézfajta hazánkban. Világos színű, kellemesen édes, enyhe ízvilágú, így azok is szívesen fogyasztják, akik nem kedvelik az intenzívebb mézeket. Lassabban kristályosodik, ezért sokáig folyékony marad. Tökéletes teába, reggelihez vagy akár süteményekbe is. 

Hársméz-HUNGARIKUM
Aranyló színű, karakteres, kissé fűszeres, mentolos ízű méz. Különösen hasznos a megfázásos időszakban: köhögéscsillapító, nyákoldó és nyugtató hatású, így ideális meleg italokba vagy önmagában fogyasztva is. Emellett stressz és alvászavar esetén is segíthet ellazulni. 

Virágméz (vegyes virágméz)
Színben és ízben is változatos, hiszen sokféle virágról gyűjtött nektár keveréke. Erőteljesebb, mézes-virágos íze van, gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Általános immunerősítőként is kiváló, a mindennapokban bármilyen formában jól beilleszthető az étrendbe. Viszonylag gyorsan kristályosodó mézfajta ( 1-2 hónap)
 

Repceméz
Világos, sárgás-fehér színű méz, amely nagyon gyorsan kristályosodik, ezért gyakran krémmézként kínálják. Magas vastartalma miatt kifejezetten ajánlott vérszegénység esetén. Lágy állaga miatt könnyen kenhető, gyerekek is szívesen fogyasztják. A repceméz enyhén lúgosító hatású, ami segíthet a sav-bázis egyensúly fenntartásában.

Napraforgóméz
Intenzív, sötétebb színű, markáns ízű méz. Magas ásványianyag-tartalmú, és gyulladáscsökkentő hatással is bír. Mivel gyorsan kristályosodik, szintén jól használható krémesített formában. Kiváló választás sütéshez, főzéshez, sőt, sajtok mellé is izgalmas párosítás lehet. 

Ámorakácméz

Maga a növény csak levelébenhasonlít a hagyományos fehér akáchoz, amiből a sokak által kedvelt Akácméz készül. Az ámorakác virága lila színű és rendkívül sok, narancssárga virágport termel. Jellegzetesen édes, gyümölcsös ízvilággal rendelkezik.

A mézek királyaként tartják számon. Sok ásványi anyag található benne, flavanoidokban gazdag, kiváló élettani hatású, magas vitamin tartalmú. Elsősorban a szív és érrendszer karbantartásában, ápolásában játszik szerepet, azon kívül stimulálja és erősíti az immunrendszert.

Mézharmatméz

A mézharmatméz sötét színű igen markáns ízű méz. Az erdei méz, más néven mézharmat, a levél tetvek által kiválasztott anyagcsere termék melyet a méhek a levelekről összegyűjtenek. Elsősorban fűz, tölgy, hárs és fenyőfákról gyűjtött mézharmatból készül, ezáltal virágpor tartalma elenyésző. Ásványi anyag tartalma viszont rendkívül magas, ezért kizárólag önmagában érdemes fogyasztani, hőkezelés nélkül. Az mézharmatméz fogyasztása javíthat állóképességünkön, jó immunerősítő emellett vizelethajtó, roboráló, csonterősítő és nyugtató hatással rendelkezik.

Selyemfűméz

Világos színű, igen erős, jellegzetesen fűszeres ízű és illatú méz. Ízjegyeiből kivehető a citrus és vanília íz is. Megfelelő tárolási körülmények között csupán néhány éves korában kristályosodik ki. Csökkenti a magas vérnyomást, magas tápértékű, immunerősítő hatású valamint klinikai vizsgálatok szerint gyulladás csökkentés területén a második leghatásosabb mézfajta. Pollen tartalma elenyésző, így allergiások is tudják fogyasztani.

A Selyemfűméz nagyon ritka mézfajta , mivel kizárólag csak Magyarországon honos, ezért igazi hungarikumnak is minősül.

Facéliaméz

A mézontófű - azaz facélia - arról kapta nevét, hogy az akác után a legjobban mézelő növény. Bőséges nektár mellett rengeteg virágport is ad. Kellemes, enyhén citromos illatú, borostyán színű, enyhén fűszeres aromájú, selymes zamatú méz, magasabb gyümölcscukor tartalma miatt viszonylag lassan kristályosodik.

A mézontófű méz jó fertőtlenítő, bőrápoló hatású, kiválóan gyógyítja az égett bőrt. Jelentősen befolyásolja a vér koleszterin szintjét. Jó fertőtlenítő hatású, érrendszer karbantartó és szívműködést szabályozó méz. Megszünteti a gyenge ásványi anyag ellátottságból eredő hiánytüneteket. Jól alkalmazható a vashiányból származó vérszegénység kezelésére.