Meddig él egy dolgozó méh?
A dolgozók alkotják a méhcsalád legnagyobb részét, akár több tízezren is lehetnek egy méhkaptárban. Apró testük a feladatukhoz alakult: hasukon a sejt építésre szolgáló viasztermelő mirigy van, lábukon virágporgyűjtő kosár és kefe, fejükben pedig a fiasítás tejszerű eleségét készítő garatmirigy található. Petefészkük teljesen fejletlen.
A dolgozó méhek fejlődése összetett: 3 napig pete, 6 napig álca állapotban vannak, majd 9. napon a nevelő méhek lefedik a fiasítást, a kukac bent bebábozódik, majd a 21. napon kikel a fiatal méhecske.
A kikelést követően a méhek munkamegosztása rendkívül precíz és a természet által tökéletesen megtervezett. A dolgozók először a kaptárban viaszsejteket takarítanak, idős álcákat etetnek, majd méhpempővel fiatal álcákat etetnek, viaszt termelnek, mézet érlelnek, kaptárt őriznek, majd később kirepülve virágport és nektárt hordanak, életük legvégén pedig vizet és propoliszt gyűjtenek.
A dolgozó méhecskék életének hossza döntően függ attól, hogy milyen évszakban születnek. A meleg hónapokban, különösen a repce, az akác és a napraforgó virágzás idején csak 4-6 hétig élnek a dolgozók. Ilyenkor gyorsan kifáradnak a sok munkában, és gyorsabban elhasználódik a szervezetük.
A nyár végi méhek azonban 5-6 hónapig is élnek, megérik a következő tavaszt és a repcevirágzása már kicserélődik az állomány.